Pracownicy różnego rodzaju inspekcji pracy przez cały czas zwracają uwagę na to, że ludzie tak naprawdę prawie w ogóle nie stosują się do odgórnych zasad, jakie zostały im narzucone w pewnym kontekście. Oznacza to, że jeżeli coś nie jest przestrzegane, to nie jest to sytuacja, która dzieje się bez powodu, jest to przede wszystkim winą ludzi. Dlatego też czasami zastanawiamy się, dlaczego ludzie nie przestrzegają zasad BHP, dlaczego pomijają je w codziennym życiu. Jak się okazuje sytuacji jest kilka. Pierwszą sytuacją jest fakt, iż nie znają ich. Zatrudniając się w danej firmie człowiek rzadko kiedy przechodzi autentyczne szkolenie BHP. Zazwyczaj wygląda to tak, że zostaje mu podsunięty do podpisania papier, na podstawie którego pracodawca ma pewność, że dokonał wszystkich formalności.

W rzeczywistości jednak jest to nic nieznaczący świstek, bo pracownik może nie widzieć jak ma się zachowywać na danym miejscu pracy. Drugą sytuacją jest fakt, że BHP nie jest przestrzegane z racji na oszczędność czasu. Jeżeli mielibyśmy wszystkie zadania wykonywać zgodnie z zasadami, to byłaby to żmudna i mozolna praca, a to sprawiałoby, że cały proces znacznie by się wydłużał. Ostatnim czynnikiem, jaki powoduje, że BHP nie jest stosowne, jest fakt, że wymaga ono czasami zatrudnienia większej liczby pracowników lub dokupienia konkretnego sprzętu, a pracodawca skłania się w kierunku oszczędności i tego nie czyni. Efekt jest taki, że pracownicy pracują w złych, nieprzystosowanych dla nich warunkach i są po prostu narażeni na niebezpieczeństwo.
Dlatego też tak ważne jest, że inspekcje pracy i sanepidy przez cały czas sprawdzały miejsca pracy, żebyśmy mogli mieć pewność, że będziemy pracować w dobrych warunkach. To tyczy się przede wszystkim pracowników, którzy mają do czynienia z obsługą maszyn czy urządzeń, a także tych, którzy pracują na wysokościach lub w warunkach niebezpiecznych.